„ Gdy słyszysz śpiew-tam wejdź,

Tam dobre serce mają.

Źli ludzie – wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają…”

                                                 Johann Wolfgang Goethe

 

 Tradycją naszej szkoły są majowe spotkania, podczas których wspólnie  śpiewamy pieśni patriotyczne i recytujemy wiersze o Polsce.

„Moja mała i wielka Ojczyzna”, „Kocham Cię, Polsko!”, „Kto ty jesteś?”, „Ojczyzna- obowiązek i miłość” to hasła przewodnie kolejnych edycji Wieczoru Patriotycznego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża, które odbywały  się w murach naszej szkoły.

Maj to miesiąc, kiedy w „siódemce”  często mówimy o Ojczyźnie. Sprzyjają temu ważne daty – Konstytucja 3 Maja – Święto Narodowe oraz Dzień Flagi Państwowej. Okazją, by rozwijać uczucia patriotyczne i miłość do Ojczyzny wśród naszych uczniów jest Wieczór Patriotyczny”– impreza środowiskowa z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Łomży, która na stałe wpisuje się w tradycje naszej szkoły opartej na ideach Mickiewiczowskich, kładących szczególny nacisk na wychowanie dzieci w duchu patriotycznym.  W uroczystości patriotycznej chętnie uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych.

Pierwsza część uroczystości to montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas I-III wychowanków  p.Ewy Sawickiej i p. Bożeny Wachowskiej, inicjatorek Wieczoru patriotycznego. Druga część spotkania to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych tj. Rota, Pierwsza brygada, O mój rozmarynie, Rozkwitają pąki białych róż, którą przygotowują Państwo Katarzyna i Krzysztof Lipscy – propagatorzy pieśni patriotycznych odznaczeni w listopadzie 2012r. medalem Pro Patria za kultywowanie tradycji niepodległościowych. Pieśnią radośnie czcimy Polskę niepodległą. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Cieszymy się, że uroczystość powoli wpisuje się w kalendarz imprez miejskich i łączy różne pokolenia. „Wieczór patriotyczny” już od czterech edycji prowadzi Pan Mariusz Rytel – dziennikarz TVP, przyjaciel naszej szkoły. Informacje z przebiegu Wieczoru patriotycznego ukazują  się w mediach: Portal 24 Łomża, łomżyńskie 24.pl, strona Urzędu Wojewódzkiego, TV Białystok, TV Narew

 Śpiewajmy pieśni patriotyczne, ponieważ „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

 

Więcej o Wieczorze Patriotycznym 2015

 

Organizatorzy: Ewa Sawicka, Bożena Wachowska