Główne cele pracy Szkolnego Koła Caritas im. św. Wincentego a Paulo Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży

• pogłębianie znajomości nauki Chrystusa, głównie o miłosierdziu Bożym,
  • uwrażliwianie uczniów na różne obszary ludzkiej biedy: moralnej, duchowej i materialnej,
  • kształtowanie osobowości ucznia Jezusa na wzór Samarytanina,
  • troska o zdobywanie wiedzy religijnej i pogłębianie swojej przyjaźni z Jezusem poprzez regularne praktyki religijne,
  • współpraca z CARITAS Diecezji Łomżyńskiej, Parafialnym Zespołem Caritas, Centrum Rehabilitacji w Łomży i innymi organizacjami społecznymi,
  • rozeznawanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku oraz organizowanie pomocy,
  • dbałość o głębsze pojmowanie powszechności Kościoła poprzez kontakty i współpracę z osobami i organizacjami zajmującymi się misjami zagranicznymi.
Termin realizacji                                               Zadania
Wrzesień
  • Spotkanie organizacyjne: zaznajomienie z programem SKC, podsumowanie wakacyjnych warsztatów „Ptaki 2015”.
  • Udział w VIII Pieszej Diecezjalnej Pielgrzymce SKC do Sanktuarium Maryjnego w Płonce Kościelnej.
  • Wspomnienie św. Wincentego a Paulo - patronalne święto wspólnoty SKC SP nr 7.
  • Współpraca ze środowiskiem osób niepełnosprawnych - rozwijanie talentów recytatorskich.
  • Udział opiekunów w Diecezjalnym spotkaniu formacyjnym
Październik
  • Współpraca z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży. Zbiórka pieniędzy na rzecz potrzebujących.
  • Katecheza : Niepełnosprawni i potrzebujący są wokół nas.
  • Czynne uczestnictwo w nabożeństwach październikowych.
  • Udział w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy  Religijnej ,,Święta Rita- Róża w Ogrodzie Jezusa’’ (konkurs muzyczny - etap szkolny)
Listopad
  • „Zgadnij kim jestem” – udział w IV spotkaniu integracyjnym osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.
  • Przygotowanie do Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej - „Święta Rita- Róża w Ogrodzie Jezusa”.
  • Historia kościoła lokalnego – z wizytą w katakumbach (spotkanie z ojcami kapucynami).
  • Przygotowanie SKC do dnia  św. Mikołaja.
  • WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM .
  • Spotkanie Opłatkowe.
  • Współpraca z Parafialnym Zespołem CARITAS. Udział w Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności pod hasłem
  • Udział w akcji „Noworoczny dar serca”
Styczeń
  • Dzień Babci i Dziadka: spotkanie dla osób starszych, przeżywających jesień życia.
  • Udział w VIII balu charytatywnym: zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci przebywających w szpitalach.
  • Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Wyjście do klasztoru oo. kapucynów – podziwiamy  ruchomą szopkę
Luty
  • Uroczyste Obchody Światowego Dnia Chorego – udział we Mszy św. i odwiedziny osób chorych.
  • Spotkanie formacyjno – informacyjne dla opiekunów SKC.
  • Katecheza: Sługa miłosierdzia – wzorce ewangeliczne.
  • Diecezjalny etap Konkursu Wiedzy Religijnej – „Święta Rita- Róża w Ogrodzie Jezusa”.
  • Uczestnictwo w akcji : Jałmużna Wielkopostna.
  • WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI.
  • Dzień skupienia dla członków SKC, połączony z drogą krzyżową.
  • Wielkanocne spotkanie SKC z osobami ubogimi lub niepełnosprawnymi.
  • Uroczysta Msza św. z okazji Patronalnego Święta Caritas.
  • Kształtowanie wrażliwości misyjnej poprzez projekcje filmów o tematyce społecznej, np. „Dzieci Afryki”.
  • Pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania i zadań Diecezjalnego Ośrodka CARITAS – spotkanie z pracownikami Centrum Rehabilitacji pw. św. Rocha w Łomży.
  • Co to znaczy być świętym? Rocznica kanonizacji Jana Pawła II.
  • Integracja: wspólna majówka dla członków SKC.
  • Kim jesteś MAMO? Dzień Matki.
  • Przygotowania do wakacyjnych warsztatów SKC.
  • W maju oddajemy cześć Maryi Królowej Polski – nawiedzenie groty Matki Bożej przy klasztorze ss.  Benedyktynek. Udział w nabożeństwie majowym
  • Dzień Dziecka
  • Spotkanie z poezją ,,Miłość spotkała Miłość”
  • Zbiórka używanych podręczników dla ubogich uczniów.
  • Zabawa pożegnalna : wyróżnienie najbardziej aktywnych wolontariuszy SKC.

Opiekunowie: Iwona Sienicka