Świetna historia (szczerze gratulujemy niezwykłej wyobraźni autorom tekstu) o językowych potyczkach z baśniowym stworem, przypominająca nieco grę w zagadki Bilba Bagginsa z Gollumem w „Hobbicie”, najeżona była ortograficznymi pułapkami, a półzwierz, bestia czy ohydztwo potęgowały tolkienowską atmosferę utworu. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka  i na wesoło – wszak to przecież dyktando dla dzieci.

Jeszcze przed rozpoczęciem dyktowania tekstu przez pana Mariusza Rytela – dziennikarza TVP Białystok, po raz kolejny obecna na imprezie w podwójnej roli (gościa i uczestnika zabawy) pani poseł Bernadeta Krynicka życzyła uczestnikom powodzenia, jednocześnie wyrażając dumę z ich językowych zainteresowań. Z kolei pani wiceprezydent miasta – pani dr Agnieszka Barbara Muzyk uspokajała uczniów, jako uczestniczka poprzednich dyktand znając świetnie wysoki poziom trudności wykorzystywanych w zabawie tekstów. Nie obyło się bez pochwał dla Siódemki za jej edukacyjną pracę od lat docenianą przez łomżan i zapowiedzi wielkich zmian inwestycyjnych czekających szkołę w najbliższym czasie (szybkie rozpoczęcie budowy hali sportowej, kompleksowy remont budynku czy placu zabaw). Gospodarz konkursu – pełniąca obowiązki dyrektora Iwona Erynk – Cichowicz, przywitała małych mistrzów ortografii oraz wszystkich znamienitych gości obecnych w sali i niedługo potem, tuż po przedstawieniu "Magia tańca" przygotowanym przez panie: Katarzynę Szmitko, Katarzynę Łebkowską i Katarzynę Bartoszewicz, rozpoczęło się wielkie pisanie.

Po długiej podróży przez meandry języka polskiego, jury konkursowe miało gotowe prace. Komisja sprawdzała jednak nie tylko dyktanda najmłodszych. Tradycją konkursu jest dotrzymywanie dzieciom towarzystwa przez dorosłych uczestników, którzy razem z uczniami piszą ten sam tekst. W tym roku potyczkę z baśniowym stworem stoczyli: pani poseł Bernadeta Krynicka, pan dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji Maciej Listowski oraz pan Kamil Konopka – nauczyciel z Siódemki. W gronie 23 piszących dyktando dzieci najlepszą okazała się uczennica szkoły – organizatora Gabrysia Chojnowska. Drugie miejsce zajęła Maja Mieczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 5, a trzecia była inna uczennica Siódemki – Gosia Choińska.  Duma rozpierała jednak wszystkich rodziców licznie obecnych w sali, bo przecież zainteresowanie językiem polskim wykazywane przez dziewięciolatków to z pewnością powód do radości dla wszystkich. Uczniowie, którzy opuścili Siódemkę  po napisaniu dyktanda mogą z dumą nosić tytuł mistrzów ortografii i to nie byle jakiego języka, a polskiego – jednego z najtrudniejszych języków świata. Tak trzymać, dzieciaki! Do zobaczenia w Siódemce na „Dyktandzie 2018”!

Bardzo atrakcyjne nagrody (tablet, aparat fotograficzny, profesjonalna mysz komputerowa, puchary dyplomy i inne upominki) w konkursie ufundowali:

  • Państwo Baranowscy (Hurtownia Elektryczna)
  • Państwo Łepkowscy (Masarnia "Łepkowscy)
  • Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa
  • Państwo Florczyk (Uniglass)
  • Paweł Petkowski ("st. Maciejewski)
  • Marcin Trojanowski (Logo TK)
  • Rada Rodziców SP7

Kamil Konopka