3 listopada uczniowie kl. VII c wraz wychowawcą p. A. Żbikowskim i opiekunami p. M. Nasiadko i p. K. Konopką  byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu było Muzeum POLIN, w którym młodzież odbyła podróż po kilkusetletniej  historii polskich Żydów. Miejsce to wywarło na przybyłych ogromne wrażenie, gdyż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów muzealnych w Polsce, stanowi nowoczesne centrum edukacji i kultury. Uczniowie poznali inną religię, ciekawe zwyczaje, ale też historię tragedii setek tysięcy ludzi spędzonych do największego getta w Europie. Kolejnym punktem programu była Niewidzialna Wystawa. Zwiedzono  dwie jej części: widzialną i niewidzialną.

Pierwsza z nich przypominała tradycyjną wystawę. Uczniowie zobaczyli i wypróbowali  działanie wielu przedmiotów na co dzień wykorzystywanych  przez osoby niewidome /np.: mówiący zegarek, przyrządy do oddzielania żółtka od białka, pomiaru nalanego wrzątku itd./. Następnie przewodnicy, osoby niewidzące, wprowadzili  młodzież w świat ciemności. Tam zwiedzający mieli możliwość poznać, jak poruszać  się w świecie, gdy wzrok zawodzi. Wizyta w tym miejscu pomogła  zrozumieć, co czują  i z czym muszą borykać się osoby niewidome. Musical „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza był ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie  w młodych ludziach występujących na deskach teatru Buffo mogli odnaleźć siebie, własne marzenia i pragnienia. Przedstawienie skłoniło wielu do refleksji nad tym, do czego w życiu dążymy, a co powinno być ważne. Młodzież oczarował klimat tego legendarnego spektaklu. „Widowisko przepełnione muzyką, śpiewem i tańcem”, „Warto było obejrzeć to przedstawienie”, „Niesamowite lasery”, „Super efekty świetlne” - to podsłuchane „na gorąco” opinie uczniów po spektaklu.

Tekst i foto: Małgorzata Nasiadko