W ramach projektu „Żyj zdrowo, kolorowo i bezpiecznie” uczniowie klas IV - VII wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonych przez wyspecjalizowanego ratownika Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownik medyczny zademonstrował zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomie, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Uczniowie uważnie wysłuchali jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować. Przy okazji przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Zdobyta wiedza i umiejętności być może pozwolą w przyszłości uratować czyjeś życie...

Tekst: Elżbieta Kozłowska

Foto: Kamil Konopka