W dniach 9 – 11 marca 2018 roku 23 ŁDH „WAWER” uczestniczyła w XXV Zlocie Druha Szarego. Był to już czwarty nasz zlot. W tym roku zlot po raz pierwszy odbył się w Szkole Podstawowej w Piątnicy. Na zlocie było ponad 100 harcerzy z różnych zakątków Polski: ze Skawiny, Szczekocin, Szamotuł, Krotoszyna, Przemyśla, Ostrołęki, Białegostoku, Szczuczyna, Jedwabnego, Łomży i nawet z Irlandii. Ten zlot był wyjątkowy, gdyż jubileuszowy. Nasze harcowanie na zlocie rozpoczęliśmy od popołudniowego piątku. Po apelu rozpoczynającym odbyła się integracja uczestników, pląsy, piosenki czyli wspólne harce.

W sobotę rano wyruszyliśmy na harcerską drogę krzyżową przygotowaną przez naszego kapelana hufca hm. Ojca Jana Bońkowskiego – Huragana, która odbyła się w Drozdowie. Po drodze krzyżowej byliśmy w Muzeum Przyrody, gdzie ogrzaliśmy się gorącą herbatą, a następnie wyruszyliśmy na HaBeTę – harcerski bieg terenowy. Po trasie mieliśmy do wykonania kilka zadań i kilka punktów kontrolnych. Najpierw rozszyfrowaliśmy zadania zapisane alfabetem Morse’a i innymi szyframi. Zaliczyliśmy wszystkie punkty i ok. 14.00 dotarliśmy do Piątnicy. Po gorącym obiedzie wzięliśmy udział w biegu pocztowców. Przenieśliśmy się w czas okupacji, a konkretnie Powstania Warszawskiego. Byliśmy gońcami pocztowymi, a ulice Piątnicy miały nazwy ulic warszawskich. Trzeba było docierać od punktu do punktu. Bieg był super, bardzo nam się podobało, zajęliśmy trzecie miejsce. Za rok też weźmiemy udział w biegu pocztowców.  O godz. 18.00 odbyła się uroczysta wieczornica, na którą przybyli zaproszeni goście, a wśród nich druhna hm. Hanna Chorodeńska – komendant Chorągwi Białostockiej i druh hm. Andrzej Bajkowski – zastępca komendanta i skarbnik. Na wieczornicy usłyszeliśmy wiele wspomnień z organizacji pierwszych i następnych zlotów. W niedzielę po mszy,  stanęliśmy na apelu kończącym zlot i odebraliśmy dyplom za udział. Czas na zlocie minął bardzo szybko, ale to nic, za rok również weźmiemy udział. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ

pwd. Dorota Domańska