Sieciowa netykieta mówi o tym, że wszystko zapisane wielkimi literami należy traktować jak krzyk. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy zasadę, że wszystko co zapisane pochyloną czcionką to szept.

Ale do rzeczy (już szeptem). W myśl znanego wszystkim powiedzenia, powszechnie wiadomo, że dzieci i młodzież muszą się „wyszumieć”. Z prawa tego korzystają bez skrupułów i „szumią na potęgę”. Zgodnie z prawami fizyki szum x kilkaset gardeł = hałas, na szkolnych przerwach „szumienie” przybiera więc najczęściej formę potężnej fali dźwiękowej.

Nauczyciele dyżurujący oczywiście się nie skarżą, cóż – taka praca… Gorzej, gdy powstały hałas doskwiera samym uczniom. Tym mniej licznym „ciszolubnym”, tym normalnie stojącym po stronie hałasu, ale w danym momencie narzekającym na gorsze samopoczucie, tym, którzy chcą czasem spędzić przerwę w ciszy i spokoju. Co wtedy? Sprawa wydaje się być przegrana… Nic podobnego. W najbliższym czasie pilotażowo uruchamiamy w szkole Strefę Ciszy. Jeśli więc macie dość hałasu, chcecie po prostu posiedzieć w spokoju – to pomysł właśnie dla Was. Oazą ciszy dla uczniów klas 1 – 3 będzie sala nr 37, a dla uczniów klas 4 – 7 – sala nr 49. Oczywiście w miejscach tych obowiązywać będą określone zasady. Poniżej pełen Regulamin Strefy Ciszy.

Nauczyciele już dziś zapisują się na dyżury w Strefie ;-)

Kamil Konopka