Wrzesień jest miesiącem szczególnym, nie tylko ze względu na to, że rozpoczyna rok szkolny dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim dla polskiej historii.

W piątek 7 września reprezentanci naszej szkoły (uczniowie klas VII i VIII) oddali cześć ofiarom stalinowskiej agresji podczas XVIII Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru organizowanego w Białymstoku. Ta coroczna uroczystość ma na celu upamiętnienie Polaków zesłanych na Syberię. Pierwszy transport został odesłany już w lutym 1940. Po nim były kolejne. W bydlęcych wagonach na nieludzką ziemię wywieziono w sumie ok. 1,5 miliona Polaków, choć część źródeł podaje, że mogły być to nawet 2 miliony.

          7 września uczniowie naszej szkoły zebrali się wraz z innymi uczestnikami przy Pomniku Katyńskim, pod którym uczestników marszu powitał prezes Białostockiego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź. Po części powitalnej Marsz Pamięci pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej“, nawiązującym do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeszedł ulicami Białegostoku aby dotrzeć do kościoła pw Ducha Świętego. Tam, po uroczystej mszy świętej, celebrowanej przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, nastąpiły przemówienia dygnitarzy i zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka.