Warsztaty plastyczne z panią Ewą.
 
W poranku świetlicowym odwiedziła nas pani Ewa Gąsiorowska. Pod jej okiem wykonaliśmy Mikołaja z łyżeczki i włóczki oraz wizytówki -  renifer z wykorzystaniem orzecha ziemnego. Wykonane podczas zajęć rzeczy udekorowały naszą świetlicową choinkę. Dziękujemy pani Ewie za ciekawe warsztaty plastyczne. 
 
 
 
Mikołajki w świetlicy
 
 
Wizyta gościa.
 
W poranku świetlicowym odwiedziła nas siostra Ela, która w naszej szkole jest katechetką. Siostra opowiedziała nam niezwykłą historię życia świętej Katarzyny Laboure. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawie opowiedzianej historii. Dziękujemy siostrze Eli za odwiedziny. To było bardzo miłe i ciekawe spotkanie.
 
 
Świetlicowy kącik plastyczny.
 
Trwają przygotowania do kiermaszu świątecznego. Zaczęliśmy wykonywać już karty.
 
 
 
Mikołajki.
 
W naszej świetlicy od samego rana było bardzo wesoło. Każdy opowiadał o niespodziance, jaka go spotkała z samego rana. Śpiewaliśmy piosenki o Mikołaju oraz wykonaliśmy pracę plastyczną z papieru. Była też sesja zdjęciowa z Mikołajem. To był miły dzień.
 
 
 
Pracowite świetliczaki.
 
W naszej szkolnej świetlicy miło spędzamy czas. Bawimy się, gramy, rysujemy, śpiewamy... Mamy też możliwość odrobienia zadanej pracy domowej.
 
 
 
Niezwykłe klucze.
 
Świetliczaki wykonały niezwykłe klucze. Pięknie je udekorowały. Wszyscy zastanawialiśmy się do czego one są. Może otwierają drzwi wiedzy, zabawy, wyobraźni, przygody, baśni? A może .... Zobaczymy.

 

 

"Nie obejdzie się bez misia" - Światowy Dzień Pluszowego Misia

             Świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W świetlicy pojawiły się ulubione misie. Towarzyszyły one dzieciom podczas zabawy i zajęć.Te sympatyczne pluszaki są najlepszymi przyjaciółmi. Na koniec dnia świetliczaki otrzymały Certyfikat Przyjaciela Pluszowego Misia.

 

Misie opanowały świetlicę.
 
              "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś." Świetliczaki przygotowały się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia i wykonały przepiękne misie, które udekorowały świetlicę.
 
 

Niepodległość i Łomża - spotkanie z historykiem.

            Świetliczaki odwiedził pan Michał Kaczyński, historyk z Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży. Pan Michał zaprezentował dzieciom film pt. "Romeo i Julia z Łomży", który poświęcony był postaci Leona Kaliwody. Opowiedział również o tym, jak wyglądał 11 listopada 1918 roku w Łomży. Świetliczaki podczas prezentacji zdjęć z tego okresu, mogły zobaczyć jak wyglądało nasze miasto i porównać je ze zdjęciami współczesnymi. Panu Michałowi dziękujemy za kolejne już spotkanie w świetlicy.

 

Gość w świetlicy - spotkanie z bibliotekarką.

           Świetliczaki gościły panią Bożenkę, która pracuje w szkolnej bibliotece. Dzieci rozmawiały o pracy bibliotekarza oraz o drodze książki do biblioteki. Pani Bożenka zachęcała dzieci do czytania książek prezentując kilka tytułów. Świetliczaki mogły wysłuchać fragmentu książki miesiąca, którą jest książka Anny Czerwińskiej-Rydel pt.:"Listy w butelce". Dziękujemy pani Bożence za miłe i ciekawe spotkanie. 
    

 

Niezwykła lekcja historii.
 
          8 listopada odwiedzili naszą szkołę pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku: pani Urszula Gierasimiuk i pan Łukasz Lubicz-Łapiński. Uczniowie klasy IV c, V b oraz dzieci ze świetlicy szkolnej mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, dotyczącej niepodległości naszego kraju oraz zagrać w gry edukacyjne. Pracownicy IPN przywieźli ze sobą dużo ciekawych materiałów, które pozwolą nam bardziej zgłębić wiedzę dotyczącą Ojców Niepodległości i drogi do wolności Polski. Pani Uli i panu Łukaszowi dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia i upominki.
                                                            Tekst i zdjęcia - Katarzyna Łebkowska

 

 

Patriotyczne prace plastyczne

 

 

Budowle z klocków.
 
               Świetliczaki chętnie budują z klocków. 
 

 

Symbole narodowe.
 
              Świetliczaki znają symbole narodowe: flagę, godło i hymn.  Wiedzą, że należy je szanować.

 

 

Pamięć i zaduma.
 
            Świetliczaki rozmawiały o dniach 1 i 2 listopada, które w polskiej tradycji wiążą się z pamięcią o naszych bliskich. W symboliczny sposób okazaliśmy naszą pamięć wykonując znicze.

 

 

 

Gość w świetlicy - ojciec Andrzej.

          Świetliczaki odwiedził niezwykły gość - ojciec Andrzej, od niedawna pełniący obowiązki gwardiana i proboszcza w klasztorze ojców kapucynów w naszym mieście. Ojciec Andrzej opowiedział o swoim zgromadzeniu oraz wprowadził nas w tematykę Wszystkich Świętych. Mogliśmy poznać postacie świętych franciszkańskich: św. Franciszka z Asyżu, św. ojca Pio, św. Maksymiliana Kolbe i innych. Wszystkiemu przysłuchiwała się siostra Ela, siostra katechetka z naszej szkoły. To było bardzo ciekawe spotkanie.

 

 

       Szewczyk Dratewka

Świetliczaki poznały przygody dzielnego szewczyka, słuchając książki Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka". Po omówieniu lektury dzieci wykonały ilustrację do wybranego wydarzenia. Z wykonanych prac świetliczaki zrobiły książeczkę.

  

 

 

    Jesień w malarstwie i poezji

Jak w jesienny, deszczowy poranek wywołać uśmiech i zaciekawienie na twarzy dziecka? Świetlica i biblioteka szkolna znalazły na to sposób.

23.10.2018 gościliśmy Panią Elżbietę Laskowską-malarkę, która z pasją  opowiadała o swoim życiu, twórczości i drodze artystycznej. Wiersze o jesieni, czytane przez nauczycieli świetlicy i biblioteki, połączone z cudownymi, refleksyjnymi opowieściami naszego gościa, zainspirowały czytelników z Klubu Miłośników Książki. Pod czujnym okiem Pani Elżbiety Laskowskiej powstały piękne prace plastyczne naszych uczniów, tematem których były jesienne kwiaty, jakże ukochane przez malarkę. Na koniec spotkania Pani Elżbieta zaprosiła uczniów z Klubu Miłośników Książki oraz dzieci ze świetlicy na  wystawę swoich wyjątkowych obrazów.

 

                                                                                                                                               Jolanta Mioduszewska

                                                                                                                                               Bożena Zawadzka

                                                                                                                                               Urszula Bobryk             

       


 

       Jeż.

Świetliczaki poznawały życie zwierząt jesienią. Bohaterem dnia był jeż. Oczywiście każdy świetli8czak wykonał pięknego jeża. Wszystkie jeże dekorują naszą świetlicę

 

     Jesienne drzewo.

Kończy się złota jesień. Świetliczaki postanowiły wykonać wspólnie jesienne drzewo. Jako liście posłużyły nam wycięte z kolorowego papieru, a wcześniej odrysowane dłonie świetliczaków. Jesienne drzewo pięknie dekoruje drzwi do naszej świetlicy.

  

 

    W królestwie dyni. 

  Świetliczaki rozmawiały o wspaniałym i smacznym warzywie, jakim jest dynia. Dowiedziały się, ile wspaniałych potraw można z niej zrobić. Później każdy świetliczak wykonał piękną dynię z papieru.

 

 

  Kwiaty dla nauczycieli

            Drugi tydzień października w naszej świetlicy przebiega pod hasłem: "Nasz nauczyciel, nasz wychowawca". W związku z tym świetliczaki rozmawiały o pracy nauczyciela. Dowiedziały się, że 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Nie mogło też zabraknąć pracy plastycznej: "KWIATY DLA NAUCZYCIELI". Wszyscy z dużym zaangażowaniem wykonali piękne bukiety.

           

 

        Jesienny las.

            Pierwszy tydzień października w naszej świetlicy - to tydzień pod hasłem „Dary jesieni”. W związku z jesienną tematyką świetliczaki odwiedziła Pani Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża. Pani Kasia opowiedziała nam o jesiennym lesie oraz przeprowadziła konkurs wiedzy przyrodniczej. Na koniec każdy dostał niespodziankę – drewnianego bączka. Dziękujemy pani Kasi za ciekawe zajęcia i niespodzianki.

        

     

    Świetliczaki i Sprzątanie Świata.

        Na zajęciach w świetlicy rozmawialiśmy o porządku wokół nas. Nikt nie che mieszkać w stosie śmieci. Mówiliśmy również o akcji Sprzątanie Świata. Postanowiliśmy, że będziemy dbać o nasz mały świat, jakim jest nasza świetlica. Wykonaliśmy nawet symboliczną miotełkę.

       

 

 

            Jesienne kwiaty.
   Jesień nie musi być smutna. U nas było bardzo kolorowo. Każdy świetliczak wykonał pracę plastyczną pt.: "Jesienne astry". Kolorowe kwiaty ożywiły i pięknie udekorowały naszą świetlicę. Było miło, wesoło i kolorowo.
 
 

 

           Nasza świetlica.       

          

 

 

        Świetliczaki witają jesień.       

          

 

 

 

      Nasze prace.       

          

  

 

      Kodowanie na dywanie

 

 

    17 września odwiedził nas w świetlicy pan Michał Kaczyński, historyk z Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży. Pan Michał opowiadał nam o II wojnie światowej. W trakcie spotkania mogliśmy obejrzeć zdjęcia naszego miasta z tego okresu oraz porównać je ze zdjęciami współczesnej Łomży. Ciężkie to były czasy i bardzo niespokojne. Przed spotkaniem z panem Michałem uczniowie klasy Vc czytali nam książkę pt.: "Asiunia" Joanny Papuzińskiej. Opowiadała ona o małej dziewczynce, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Asiunia bardzo uważnie obserwowała świat i starała się jak najwięcej zrozumieć, choć dla małej dziewczynki było to strasznie trudne. Wojna jest zła. Cieszymy się, że mieszkamy w wolnej Polsce.

 

            

 

                  Nasze prace.       

          

 

 

           15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki. Świetliczaki z "siódemki"obchodziły go 14 września, w piątek.   "Wszystkie dzieci są zdolne i wszystkie zasługują na to, aby w nie wierzyć, koniec i kropka". 

                                                             

          

 

 

 

        Drugi tydzień pracy świetlicy -- to "Bezpieczeństwo na drogach i ulicach. Swietliczaki poznawały znaki drogowe i zasady zachowania w ruchu drogowym. Gościliśmy w naszej świetlicy panie policjantki, które mówiły nam o " Bezpiecznej drodze do szkoły". Wszystkie swietliczaki będą dbały, aby droga do szkoły była zawsze bezpieczna. Dziękujemy mamie Olgi za zorganizowanie spotkania. 

 

 

 

 

  

     Świetlica szkolna rozpoczęła pracę 4 września. Pierwszy tydzień upłynął mam pod hasłem "Poznajemy się nawzajem". W trakcie zabaw poznawaliśmy swoje imiona, uczyliśmy się wspólnie bawić i pracować. Omawialiśmy ważne sprawy, czyli zasady zachowania w naszej świetlicy - ABC ŚWIETLICZAKA.