English Corner

Witamy w szkolnym kąciku języka angielskiego

 

Jest to miejsce, w którym nie tylko będziemy zamieszczać informacje o konkursach i innych wydarzeniach związanych z językiem angielskim w naszej szkole, ale także znajdziecie tu różnorodne materiały do samodzielnej nauki, linki do ciekawych stron internetowych, teksty piosenek, filmiki, gry oraz inne przydatne  informacje. A wszystko to oczywiście w języku angielskim. 

 

 

O zawartość szkolnego English Corner dbać będą Pani Magalena Gołaszewska i Pani Anna Charubin-Świderska. Mamy nadzieję, że dzięki temu miejscu jeszcze bardziej zachęcimy uczniów SP7 do nauki języka angielskiego. 

 

Magdalena Gołaszewska, Anna Charubin - Świderska

 

English Corner / Przydatne Linki

  • Dla wszystkich uczniów, którzy mają ochotę powtórzyć słownictwo, poćwiczyć gramatykę, pograć w ciekawe gry oraz posłuchać, a może nawet zaśpiewać piosenki zapraszamy do odwiedzenia strony anglomaniacy.pl
  • Jeśli macie ochotę pośmiać się z dowcipów w języku angielskim (jokes), obejrzeć animowane historyjki i filmiki (animated stories) oraz sprawdzić swoje umiejętności w grach językowych zachęcamy do odwiedzenia strony  http://www.kidsworldfun.com/
  • Mamy nadzieję, że uwielbiacie czytać książki. Co powiecie na e-booki?
  • Dla miłośników śpiewania mamy super propozycję. Na tej stronie możecie wyszukać swoją ulubioną piosenkę i sprawdzić się ze znajomości tekstu. Macie do wyboru kilka poziomów trudności. Powodzenia. http://lyricstraining.com/

 

 

Magdalena Gołaszewska, Anna Charubin - Świderska

Materiały do pobrania

Kliknij, aby obejrzeć lub pobrać:

 Christmas jumbles

 Christmas matching words

 Christmas missing vowels

 Christmas acitivities

 

 Dzień Św. Patryka to święto irlandzkie, które zyskuje coraz większą popularność również w innych państwach.

 

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Za życia był biskupem w tym kraju. Założył w Irlandii wiele kościołów i działał na rzecz ewangelizacji Zielonej Wyspy. Według legendy uwolnił też Irlandię od plagi węży. Do dziś jest przedstawiany często w stroju biskupa, gdy wypędza węże do oceanu. W dzień jego święta, czyli 17 marca, w różnych krajach odbywają się festiwale i wydarzenia związane z kulturą irlandzką.

 

Dzień Świętego Patryka – tradycje i zwyczaje

W dzień Świętego Patryka wszędzie można zobaczyć kolor zielony, czyli narodowy kolor Irlandii. Zielone dekoracje, stroje i ozdoby są tego dnia wszechobecne. W związku z Dniem Św. Patryka narodziła się tradycja oświetlania na zielono słynnych budynków i miejsc. Zielone stawały się między innymi Empire State Building, London Eye, wieża telewizyjna w Berlinie, opera w Sydney oraz Krzywa Wieża w Pizie.

Głównym symbolem Dnia Św. Patryka jest trzylistna koniczynka, zwana shamrock. Według legendy pierwsi irlandzcy chrześcijanie nie mogli zrozumieć idei trzech osób boskich, będących jednocześnie jednym Bogiem. Święty Patryk wykorzystał zatem niepozorną roślinkę, aby wyjaśnić Irlandczykom dogmat o Świętej Trójcy.

Tradycją dnia św. Patryka jest kolor zielony (jest to kolor kojarzony z Irlandią - "zieloną wyspą"). W tym dniu uczniowie ubierają się na zielono, a kto nie ma na sobie takiego koloru jest szczypany przez innych. Gotuje zielone potrawy, a czasem nawet barwi na zielono rzeki.

Legenda głosi, że Św. Patryk wygnał z Irlandii wszystkie węże. Ostatni był najbardziej uparty, jednak święty długo z nim dyskutował aby wszedł do skrzynki, którą wąż uznawał za ciasną. W końcu wąż, aby udowodnić Patrykowi, że się nie zmieści wszedł do skrzynki, Patryk skrzynkę zamknął i wyrzucił do morza. Faktem jest,  że w Irlandii węży nie ma.

Bardzo ważną postacią irlandzką jest leprechaun  (laprikon) - rodzaj skrzata.

Leprikony są bardzo trudne do oswojenia, charakter mają bardzo ciężki wręcz nawet wojowniczy, a zwłaszcza łatwo wpadają w złość.

Leprechauny są samotnikami, mieszkającymi w odległych miejscach i trudnią się wyrobem butów. Nazwa leprechaun znaczy dosłownie "szewc". Jego obecność zdradzają czasem rytmiczne uderzenia jego szewskiego młotka, jeżeli akurat pracuje.

Z wyglądu, leprechaun przypomina drobnego, włochatego, starego człowieczka, o pomarszczonej twarzy i wzroście przeważnie nieprzekraczającym trzech stóp (ok. 93 cm). Świdrujące, małe zielone oczy są ich cechą charakterystyczną. Nosi kapelusz, skórzany fartuch roboczy, wełnianą kamizelkę, krótkie spodnie, długie pończochy i buty ze srebrnymi sprzączkami. Buty ma stare i zniszczone a na dodatek nie do pary Włosy mają rozczochrane oczywiście płomiennie rude. Zawsze nosi brodę i zwykle pali fajkę. Policzki i nos mają czerwone, no i jak większość skrzatów na świecie mają duże odstające uszy. Pieniądze są ich słabym punktem. Leprikony są niesamowitymi sknerami. Z uporem dążą do posiadania bogactwa i dla tego celu mogą nawet ryzykować życiem ! Oglądają każdy grosik, który mają wydać , a swój majątek trzymają w wielkim metalowym garncu, który stanowi ich najcenniejszy skarb. Skarb Leprikona stał się legendarny wśród zwykłych śmiertelników i wielu próbowało go zdobyć.

Poznaj angielskie słówka i wyrażenia związane z tym tradycyjnym irlandzkim świętem.

shamrock – trzylistna koniczynka 

patron saint of Ireland – patron Irlandii

Leprechaun – irlandzki skrzat, popularne przebranie podczas irlandzkich świąt

bishop – biskup

Holy Trinity – Święta Trójca

 Źródło: http://www.strefaangielskiego.pl/dzien-swietego-patryka/#gref https://debowiecsp.edupage.org,

Polecamy również filmy na serwisie YouTube: 

https://www.youtube.com/watch?v=WT_Xh62WX2U - o życiu św. Patryka

https://www.youtube.com/watch?v=2k-ht4lJJN4 - piosenka dla dzieci

Magdalena Gołaszewska